| Manufacturer Part Number: | MWI50-12E6K |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 51A 210W Chassis Mount E1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MWI50-12E6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MWI50-12E6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 51A | |
| Power - Max | 210W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.9V @ 15V, 35A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 300µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 2nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | E1 | |
| Supplier Device Package | E1 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MWI50-12E6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MWI50-12E6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MWI50-12E6K is new and unused, you can buy MWI50-12E6K IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MWI50-12E6K.
| TR136 | TRANS NPN 400V 3A TO-220 | TR136.pdf | |
| SI1469DH-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 2.7A SC70-6 | SI1469DH-T1-E3.pdf | |
| SPP11N60S5HKSA1 | MOSFET N-CH 650V 11A TO-220AB | SPP11N60S5HKSA1.pdf | |
| IDTCV183-2BPAG | IC FLEXPC LP/S CLK P4 64-TSSOP | IDTCV183-2BPAG.pdf | |
| 8422002AGILFT | IC SYNTHESIZER LVHSTL 20-TSSOP | 8422002AGILFT.pdf | |
| 8N4Q001KG-0113CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0113CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-1155CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1155CDI.pdf | |
| THS1206IDAR | 12 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 Pipelined 32-TSSOP | THS1206IDAR.pdf | |
| ISL23348UFRZ | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 128 Taps I²C Interface 20-QFN (3x4) | ISL23348UFRZ.pdf | |
| LFSC3GA115E-6FCN1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSC3GA115E-6FCN1152I.pdf | |
| PIC32MX230F064CT-V/TL | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 36-VTLA (5x5) | PIC32MX230F064CT-V/TL.pdf | |
| MB89697BPFM-G-180-BNDE1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-180-BNDE1.pdf | |
| LM224QT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-QFN (3x3) | LM224QT.pdf | |
| 74AC648SC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74AC648SC.pdf | |
| IS62C256AL-25ULI-TR | IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOP | IS62C256AL-25ULI-TR.pdf |