| Manufacturer Part Number: | MWI80-12T6K |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Trench Three Phase Inverter 1200V 80A 270W Chassis Mount E1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MWI80-12T6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MWI80-12T6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | Trench | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80A | |
| Power - Max | 270W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 50A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.6nF @ 25V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | E1 | |
| Supplier Device Package | E1 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MWI80-12T6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MWI80-12T6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MWI80-12T6K is new and unused, you can buy MWI80-12T6K IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MWI80-12T6K.
| AO8814 | MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8TSSOP | AO8814.pdf | |
| BSP149 E6327 | MOSFET N-CH 200V 660MA SOT-223 | BSP149 E6327.pdf | |
| NB6L14MMNG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 16-VFQFN Exposed Pad | NB6L14MMNG.pdf | |
| 8N3SV76BC-0006CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0006CDI8.pdf | |
| 8N4QV01EG-1028CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-1028CDI8.pdf | |
| A54SX72A-1CQ256B | IC FPGA 203 I/O 256CQFP | A54SX72A-1CQ256B.pdf | |
| MB9BF515NBGL-GE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B510R Microcontroller IC 32-Bit 144MHz 416KB (416K x 8) FLASH 112-PFBGA (10x10) | MB9BF515NBGL-GE1.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-708E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-708E1.pdf | |
| LTC6101HVAIMS8#TRPBF | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | LTC6101HVAIMS8#TRPBF.pdf | |
| SN74CBT16245DL | Bus Switch 8 x 1:1 48-SSOP | SN74CBT16245DL.pdf | |
| BQ24083DRCTG4 | IC LI-ION/LI-POL CHARGER 10-SON | BQ24083DRCTG4.pdf | |
| FAN7171M_F085 | IC GATE DVR HIGH SIDE 8-SOIC | FAN7171M_F085.pdf | |
| MAX1706EEE+ | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 550mA (Switch) 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | MAX1706EEE+.pdf | |
| MIC5368-1.2YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5368-1.2YMT-TR.pdf |