| Manufacturer Part Number: | NJM78L09A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L09A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L09A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L09A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L09A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L09A is new and unused, you can buy NJM78L09A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L09A.
| CDBMHT130-HF | Diode Schottky 30V 1A (DC) Surface Mount SOD-123HT | CDBMHT130-HF.pdf | |
| SMBG5386AE3/TR13 | Zener Diode 180V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5386AE3/TR13.pdf | |
| ZXTPS720MCTA | TRANS PNP 40V 3A DFN | ZXTPS720MCTA.pdf | |
| 2SD16400R | TRANS NPN DARL 100V 2A TO-126 | 2SD16400R.pdf | |
| VS-GA200HS60S1 | IGBT Module Half Bridge 600V 480A 830W Chassis Mount INT-A-PAK | VS-GA200HS60S1.pdf | |
| 8N4SV76EC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0018CDI.pdf | |
| LTC2360HTS8#TRMPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-8 | LTC2360HTS8#TRMPBF.pdf | |
| XCKU085-2FLVB1760I | IC FPGA 676 I/O 1760FCBGA | XCKU085-2FLVB1760I.pdf | |
| Z8F022AHJ020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022AHJ020SG.pdf | |
| TRSF3232ID | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRSF3232ID.pdf | |
| 7143LA90GB | IC SRAM 32KBIT 90NS 68PGA | 7143LA90GB.pdf | |
| CD4055BEE4 | IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16-DIP | CD4055BEE4.pdf | |
| MAX16802AEUA+ | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 8-uMAX | MAX16802AEUA+.pdf | |
| BD6529GUL-E2 | IC PWR MGMT SWITCH 6HVSOF | BD6529GUL-E2.pdf | |
| XC6118C41AGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C41AGR-G.pdf |