| Manufacturer Part Number: | NJM78L09L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L09L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L09L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 9V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 30V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L09L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L09L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L09L2A is new and unused, you can buy NJM78L09L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L09L2A.
| MMSZ5251B | Zener Diode 22V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5251B.pdf | |
| 2SB07790RL | TRANS PNP 20V 0.5A MINI-3 | 2SB07790RL.pdf | |
| PI6C4911505LIEX | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1.5GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI6C4911505LIEX.pdf | |
| MCP4011T-202E/MS | Digital Potentiometer 2.1k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | MCP4011T-202E/MS.pdf | |
| 5SGSMD3H2F35C3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD3H2F35C3N.pdf | |
| UPD78F0582GB-GAF-AX | 78K/0 78K0/Kx2-L Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) FLASH | UPD78F0582GB-GAF-AX.pdf | |
| PIC32MX350F256L-V/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX350F256L-V/PF.pdf | |
| MCF5307CFT66B | Coldfire V3 MCF530x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz ROMless 208-FQFP (28x28) | MCF5307CFT66B.pdf | |
| TP3054WMX/NOPB | PCM, Filter Interface Serial 16-SOIC | TP3054WMX/NOPB.pdf | |
| MAX490CSA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | MAX490CSA+.pdf | |
| 74ACT245PC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | 74ACT245PC.pdf | |
| CAT25080YI-G | IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8TSSOP | CAT25080YI-G.pdf | |
| MAX1876AEEG+T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-QSOP | MAX1876AEEG+T.pdf | |
| MAX17501FATB+ | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA 10-WFDFN Exposed Pad | MAX17501FATB+.pdf |