| Manufacturer Part Number: | NJM78L12L2A |
|---|---|
| Manufacturer: | NJR Corporation/NJRC |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NJM78L12L2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NJM78L12L2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | NJR Corporation/NJRC | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 35V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NJM78L12L2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NJM78L12L2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NJR Corporation/NJRC all series components. The condition of NJM78L12L2A is new and unused, you can buy NJM78L12L2A NJR Corporation/NJRC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NJM78L12L2A.
| IRFR3711TRLPBF | MOSFET N-CH 20V 100A DPAK | IRFR3711TRLPBF.pdf | |
| LTC2265CUJ-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2265CUJ-14#PBF.pdf | |
| AD677KN | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-PDIP | AD677KN.pdf | |
| LTC2631ITS8-LM12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631ITS8-LM12#TRMPBF.pdf | |
| EPF10K20TI144-4 | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EPF10K20TI144-4.pdf | |
| TS1106-20ITD833T | IC AMP PREC CS BIDIR 20V 8TDFN | TS1106-20ITD833T.pdf | |
| 74LVC1G02FW4-7 | NOR Gate IC 1 Channel DFN1010 | 74LVC1G02FW4-7.pdf | |
| AT24C02N-10SI-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C02N-10SI-2.7.pdf | |
| FAN7528M | PFC IC Critical Conduction (CRM), Discontinuous (Transition) 8-SOP | FAN7528M.pdf | |
| S-80955CLMC-G7RT2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80955CLMC-G7RT2U.pdf | |
| MAX6385XS18D4-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS18D4-T.pdf |