| Manufacturer Part Number: | NZX15A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX15A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX15A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 10.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX15A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX15A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX15A,133 is new and unused, you can buy NZX15A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX15A,133.
| UF1007-T | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 | UF1007-T.pdf | |
| CDLL5951C | Zener Diode 120V 1.25W ±2% Surface Mount DO-213AB | CDLL5951C.pdf | |
| M252515V | SCR Module 1200V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module | M252515V.pdf | |
| PMZB670UPE,315 | MOSFET P-CH 20V 680MA DFN1006B-3 | PMZB670UPE,315.pdf | |
| IRFH8318TRPBF | MOSFET N-CH 30V 50A 5X6 PQFN | IRFH8318TRPBF.pdf | |
| 8N3DV85BC-0103CDI | VCXO IC 240MHz, 240MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0103CDI.pdf | |
| EPM1270GF256C4N | IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA | EPM1270GF256C4N.pdf | |
| LTC2863CDD-1#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2863CDD-1#PBF.pdf | |
| SN75LV4737ADBRG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | SN75LV4737ADBRG4.pdf | |
| ICL3232CB-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ICL3232CB-T.pdf | |
| MC14073BD | AND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | MC14073BD.pdf | |
| MC10H605FNR2 | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10H605FNR2.pdf | |
| CY7C199CL-15VXC | IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ | CY7C199CL-15VXC.pdf | |
| IDT71024S15Y8 | IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ | IDT71024S15Y8.pdf | |
| XC6123C726MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C726MR-G.pdf |