| Manufacturer Part Number: | NZX20A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX20A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX20A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX20A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX20A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX20A,133 is new and unused, you can buy NZX20A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX20A,133.
| APTM100TDU35PG | MOSFET 6N-CH 1000V 22A SP6-P | APTM100TDU35PG.pdf | |
| 8N3QV01KG-0170CDI | VCXO IC 100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0170CDI.pdf | |
| ADS54J54IRGCT | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 64-VQFN (9x9) | ADS54J54IRGCT.pdf | |
| LTC2631HTS8-HM12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631HTS8-HM12#TRMPBF.pdf | |
| LTC2637HMS-LZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637HMS-LZ12#PBF.pdf | |
| LCMXO2-7000HE-4TG144I | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-7000HE-4TG144I.pdf | |
| PIC16F1825-I/P | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP | PIC16F1825-I/P.pdf | |
| MB9AF314NAPF-G-JNE1 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A310A Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-PQFP (14x20) | MB9AF314NAPF-G-JNE1.pdf | |
| ICL7665SAIPAZ | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-PDIP | ICL7665SAIPAZ.pdf | |
| ISL6527CB-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | ISL6527CB-T.pdf | |
| TPS54560QDDARQ1 | Buck, Split Rail Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS54560QDDARQ1.pdf | |
| AP1186K5-15L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A TO-263-5 | AP1186K5-15L-13.pdf | |
| LP2982IM5-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA SOT-23-5 | LP2982IM5-3.3/NOPB.pdf | |
| S-13R1H39-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.9V 150mA SOT-23-5 | S-13R1H39-M5T1U3.pdf | |
| MIC5370-JCYMT TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5370-JCYMT TR.pdf |