| Manufacturer Part Number: | NZX3V6A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±3% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX3V6A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX3V6A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±3% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX3V6A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX3V6A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX3V6A,133 is new and unused, you can buy NZX3V6A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX3V6A,133.
| EM 1YV | DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL | EM 1YV.pdf | |
| SMAJ4747A-TP | Zener Diode 20V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SMAJ4747A-TP.pdf | |
| FMMT720TA | TRANS PNP 40V 1.5A SOT23-3 | FMMT720TA.pdf | |
| PHB153NQ08LT,118 | MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK | PHB153NQ08LT,118.pdf | |
| 8N3DV85EC-0118CDI | VCXO IC 100MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0118CDI.pdf | |
| MCP37D10-200I/TL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 124-VTLA (9x9) | MCP37D10-200I/TL.pdf | |
| M4A3-384/192-12SAI | IC CPLD 384MC 12NS 256SBGA | M4A3-384/192-12SAI.pdf | |
| PIC16C642-10E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16C642-10E/SO.pdf | |
| LM2904ANG | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LM2904ANG.pdf | |
| S-8209AAZ-I8T1U | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer SNT-8A | S-8209AAZ-I8T1U.pdf | |
| MAX16822AASA/V+T | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 350mA 8-SOIC | MAX16822AASA/V+T.pdf |