| Manufacturer Part Number: | NZX5V1A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX5V1A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX5V1A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX5V1A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX5V1A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX5V1A,133 is new and unused, you can buy NZX5V1A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX5V1A,133.
| BAW56T,115 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 90V 150mA (DC) Surface Mount SC-75, SOT-416 | BAW56T,115.pdf | |
| VS-8EWF02STRLPBF | Diode Standard 8A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-8EWF02STRLPBF.pdf | |
| TPCP8401(TE85L,F) | MOSFET N/P-CH 20V/12V PS-8 | TPCP8401(TE85L,F).pdf | |
| IXTQ120N15P | MOSFET N-CH 150V 120A TO-3P | IXTQ120N15P.pdf | |
| ZL40227LDG1 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 750MHz 32-VFQFN Exposed Pad | ZL40227LDG1.pdf | |
| TLV5616IP | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | TLV5616IP.pdf | |
| Z8F0223HJ005EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0223HJ005EC.pdf | |
| LMV824MTX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV824MTX/NOPB.pdf | |
| SN74ALVC10DGVR | NAND Gate IC 3 Channel 14-TVSOP | SN74ALVC10DGVR.pdf | |
| SY100E175JZ-TR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 9:9 IC Standard 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100E175JZ-TR.pdf | |
| SY58017UMI | Multiplexer 1 x 2:1 16-MLF® (3x3) | SY58017UMI.pdf | |
| NTB0102DP-Q100H | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 100Mbps 8-TSSOP | NTB0102DP-Q100H.pdf | |
| M25P10-AVMN6TPYA TR | IC FLASH 1MBIT 50MHZ 8SO | M25P10-AVMN6TPYA TR.pdf | |
| SST39VF1602-70-4C-B3KE | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1602-70-4C-B3KE.pdf | |
| S-8240AAG-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8240AAG-I6T1U.pdf |