| Manufacturer Part Number: | NZX6V2A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX6V2A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX6V2A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX6V2A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX6V2A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX6V2A,133 is new and unused, you can buy NZX6V2A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX6V2A,133.
| 1N4002TA | DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 | 1N4002TA.pdf | |
| 1N5934CE3/TR13 | Zener Diode 24V 1.5W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5934CE3/TR13.pdf | |
| DS1021S-25+ | Delay Line IC Programmable 256 Tap 73.75ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1021S-25+.pdf | |
| LTC1865LACMS#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 10-MSOP | LTC1865LACMS#PBF.pdf | |
| PIC16LF1507-E/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16LF1507-E/ML.pdf | |
| MB9AF141LBPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A140NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9AF141LBPMC1-G-JNE2.pdf | |
| MK24FN1M0VLL12R | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK24FN1M0VLL12R.pdf | |
| C165LMHABXQMA1 | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-MQFP (14x20) | C165LMHABXQMA1.pdf | |
| SN74AHC594PWRG4 | IC REGISTER, D-TYPE SGL 16TSSOP | SN74AHC594PWRG4.pdf | |
| MT29F2G08ABBEAHC:E TR | IC FLASH 2GBIT 63VFBGA | MT29F2G08ABBEAHC:E TR.pdf | |
| IX2B11P7 | IC DRVR HALF BRIDGE GATE 14DIP | IX2B11P7.pdf | |
| UCC3817APWR | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-TSSOP | UCC3817APWR.pdf | |
| MAX6887CETE+ | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel 16-TQFN (5x5) | MAX6887CETE+.pdf | |
| LM2674LD-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 16-WFDFN Exposed Pad | LM2674LD-3.3/NOPB.pdf | |
| AS78L05RTR-G1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA SOT-89-3 | AS78L05RTR-G1.pdf |