| Manufacturer Part Number: | NZX9V1A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±2% Through Hole ALF2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | NZX9V1A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-NZX9V1A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Single Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | ALF2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | NZX9V1A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
NZX9V1A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of NZX9V1A,133 is new and unused, you can buy NZX9V1A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for NZX9V1A,133.
| MM3Z3V9C | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323F | MM3Z3V9C.pdf | |
| CAT5409WI-00-T1 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-SOIC | CAT5409WI-00-T1.pdf | |
| LCMXO2-640UHC-4TG144I | IC FPGA 107 I/O 144TQFP | LCMXO2-640UHC-4TG144I.pdf | |
| M2GL060TS-VFG400 | IC FPGA 207 I/O 400VFBGA | M2GL060TS-VFG400.pdf | |
| S25FL128SAGNFI001 | IC FLASH 128MBIT 133MHZ 8WSON | S25FL128SAGNFI001.pdf | |
| TPS60101PWPG4 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 100mA 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS60101PWPG4.pdf | |
| AP1512-33K5L-13 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | AP1512-33K5L-13.pdf | |
| LT3009IDC#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 19.5 V 20mA 6-DFN (2x2) | LT3009IDC#TRMPBF.pdf | |
| DLP5500FYA | Digital Micromirror Device (DMD) IC 3D, Medical Imaging 149-CPGA (22.3x32.2) | DLP5500FYA.pdf |