| Manufacturer Part Number: | P80C51FA-4A,512 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P80C51FA-4A,512 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P80C51FA-4A,512 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Migrating from 8/16-Bit MCUs to 32-Bit ARMs | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | EOL 30/Dec/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | 80C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) | |
| Standard Package | 26 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P80C51FA-4A,512 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P80C51FA-4A,512 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of P80C51FA-4A,512 is new and unused, you can buy P80C51FA-4A,512 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P80C51FA-4A,512.
| MD120K16D1-BP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 120A Chassis Mount D1 | MD120K16D1-BP.pdf | |
| UF5402-E3/73 | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD | UF5402-E3/73.pdf | |
| SJPZ-E20V | Zener Diode 20V 1W ±6% Surface Mount SJP | SJPZ-E20V.pdf | |
| K0900GURP | Diac/Sidac Thyristor 79 ~ 97V 1A DO-204AC (DO-15) | K0900GURP.pdf | |
| Q4006LH4TP | TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO220 | Q4006LH4TP.pdf | |
| STGF20V60DF | IGBT BIPO 600V 20A TO-220 | STGF20V60DF.pdf | |
| 8N4SV75KC-0087CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0087CDI8.pdf | |
| ISL23428TFVZ-T7A | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 128 Taps SPI Interface 14-TSSOP | ISL23428TFVZ-T7A.pdf | |
| LTC2657BIUFD-L16#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 8 20-QFN (5x4) | LTC2657BIUFD-L16#PBF.pdf | |
| AD7545AKNZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PDIP | AD7545AKNZ.pdf | |
| Z8F022APB020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022APB020SC.pdf | |
| LM4855IBL/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 18-uSMD | LM4855IBL/NOPB.pdf | |
| ADA4500-2ARMZ-RL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ADA4500-2ARMZ-RL.pdf | |
| TLC2264CPWG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TLC2264CPWG4.pdf | |
| 7202LA25P | IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28DIP | 7202LA25P.pdf |