| Manufacturer Part Number: | P87C51RA+4A,512 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P87C51RA+4A,512 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P87C51RA+4A,512 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | 87C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 512 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) | |
| Standard Package | 26 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P87C51RA+4A,512 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P87C51RA+4A,512 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of P87C51RA+4A,512 is new and unused, you can buy P87C51RA+4A,512 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P87C51RA+4A,512.
| VS-90SQ030 | Diode Schottky 30V 9A Through Hole DO-204AR | VS-90SQ030.pdf | |
| TF408-2-TL-H | JFET N-Channel 600µA @ 10V 30mW Surface Mount 3-USFP | TF408-2-TL-H.pdf | |
| 8N3DV85LC-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz, 737.28MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0093CDI8.pdf | |
| AD9613BCPZ-170 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9613BCPZ-170.pdf | |
| DS92LV1021AMSAX | 400Mbps Serializer 10 Input 1 Output 28-SSOP | DS92LV1021AMSAX.pdf | |
| NJU8713V-TE1 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 14-SSOP | NJU8713V-TE1.pdf | |
| EL5177IY-T7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 10-MSOP | EL5177IY-T7.pdf | |
| SN74ABT541BDWG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ABT541BDWG4.pdf | |
| SN74ALS161BDR | IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SOIC | SN74ALS161BDR.pdf | |
| TC7SZ08FU,LJ(CT | AND Gate IC 1 Channel USV | TC7SZ08FU,LJ(CT.pdf | |
| CD74HC154EN | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:16 24-PDIP | CD74HC154EN.pdf | |
| SST39WF400B-70-4C-MAQE | IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA | SST39WF400B-70-4C-MAQE.pdf | |
| S25FL512SDPBHI210 | IC FLASH 512MBIT 66MHZ 24BGA | S25FL512SDPBHI210.pdf | |
| S-8261ABIMD-G3IT2G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8261ABIMD-G3IT2G.pdf | |
| INA208AIDR | Current Monitor Regulator High-Side 1mA 14-SOIC | INA208AIDR.pdf |