| Manufacturer Part Number: | PBSS4160K,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 0.75A SC59 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PBSS4160K,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PBSS4160K,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 750mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 280mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 425mW | |
| Frequency - Transition | 220MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PBSS4160K,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PBSS4160K,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PBSS4160K,115 is new and unused, you can buy PBSS4160K,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PBSS4160K,115.
| 2W04G | DIODE BRIDGE GPP 2.0A 400V WOB | 2W04G.pdf | |
| VS-1N3212 | DIODE GEN PURP 400V 15A DO203AB | VS-1N3212.pdf | |
| TZMC68-GS18 | Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC68-GS18.pdf | |
| 1N4740CE3/TR13 | Zener Diode 10V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4740CE3/TR13.pdf | |
| VS-ST183C04CFN1 | SCR 400V 690A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB, A-PUK | VS-ST183C04CFN1.pdf | |
| CS8-12IO2 | SCR 1200V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-64 | CS8-12IO2.pdf | |
| 2SC4135T-E | TRANS NPN 100V 2A TP | 2SC4135T-E.pdf | |
| ADS1258IRTCRG4 | 24 Bit Analog to Digital Converter 8, 16 Input 1 Sigma-Delta 48-VQFN Exposed Pad (7x7) | ADS1258IRTCRG4.pdf | |
| 5SGSMD4H3F35I3N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD4H3F35I3N.pdf | |
| C8051F313-GM | 8051 C8051F31x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-QFN (5x5) | C8051F313-GM.pdf | |
| MCF52231CAL60 | Coldfire V2 MCF5223x Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MCF52231CAL60.pdf | |
| LT1722CS8#PBF | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1722CS8#PBF.pdf | |
| TC75S54F,LF | General Purpose Amplifier 1 Circuit SMV | TC75S54F,LF.pdf | |
| 24AA024-I/P | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP | 24AA024-I/P.pdf | |
| 70V24L15PF | IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP | 70V24L15PF.pdf |