| Manufacturer Part Number: | PBSS5140V,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1A SOT666 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PBSS5140V,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PBSS5140V,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2014 MCU Dip Supply Situation 12/May/2015 | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 310mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 100mA, 5V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 | |
| Supplier Device Package | SOT-666 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PBSS5140V,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PBSS5140V,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PBSS5140V,115 is new and unused, you can buy PBSS5140V,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PBSS5140V,115.
| AU1PD-M3/84A | DIODE AVALANCHE 200V 1A DO220AA | AU1PD-M3/84A.pdf | |
| UFS340G/TR13 | Diode Standard 400V 3A Surface Mount DO-215AB | UFS340G/TR13.pdf | |
| VS-16FLR20S02 | Diode Standard, Reverse Polarity 200V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-16FLR20S02.pdf | |
| AZ23B51-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 51V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B51-E3-18.pdf | |
| DL4738A-TP | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Surface Mount MELF | DL4738A-TP.pdf | |
| BC817-25-7-F | TRANS NPN 45V 0.8A SOT23-3 | BC817-25-7-F.pdf | |
| PBSS4580PA,115 | TRANS NPN 80V 5.6A SOT1061 | PBSS4580PA,115.pdf | |
| DS1099U-FA/V+T | IC ECONOSCILLATOR DUAL 8UMAX | DS1099U-FA/V+T.pdf | |
| 8N4SV75AC-0174CDI8 | VCXO IC 136MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0174CDI8.pdf | |
| X9015WS8-2.7T1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9015WS8-2.7T1.pdf | |
| MB89697BPFM-G-292E1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-292E1.pdf | |
| Z8F012ASB020SC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F012ASB020SC.pdf | |
| MAX964EEE | Comparator General Purpose CMOS, TTL 16-QSOP | MAX964EEE.pdf | |
| SN74LV594ANSRG4 | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SO | SN74LV594ANSRG4.pdf | |
| MX25R6435FZAIH0 | IC FLASH 64MBIT | MX25R6435FZAIH0.pdf |