| Manufacturer Part Number: | PBSS5140V,315 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1A SOT-666 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PBSS5140V,315 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PBSS5140V,315 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 01/Jul/2014 MCU Dip Supply Situation 12/May/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 310mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 100mA, 5V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 | |
| Supplier Device Package | SOT-666 | |
| Standard Package | 8,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PBSS5140V,315 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PBSS5140V,315 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PBSS5140V,315 is new and unused, you can buy PBSS5140V,315 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PBSS5140V,315.
| BB639E7904HTSA1 | DIODE VAR CAP 30V 20MA SOD-323 | BB639E7904HTSA1.pdf | |
| AZ23B15-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 15V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B15-E3-18.pdf | |
| 1N4757PE3/TR8 | Zener Diode 51V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4757PE3/TR8.pdf | |
| FZT717TA | TRANS PNP 12V 3A SOT223 | FZT717TA.pdf | |
| MJD31CITU | TRANS NPN 100V 3A IPAK | MJD31CITU.pdf | |
| 8305AG-02LF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 250MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 8305AG-02LF.pdf | |
| 8N3DV85AC-0138CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.351MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0138CDI8.pdf | |
| 8N3SV75AC-0070CDI | VCXO IC 24.576MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0070CDI.pdf | |
| 5SGXMA3E2H29I3L | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGXMA3E2H29I3L.pdf | |
| LM3S601-EQN50-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LM3S601-EQN50-C2.pdf | |
| ISL43L840IVZ-T | 2 Circuit IC Switch 4:1 750 mOhm 16-TSSOP | ISL43L840IVZ-T.pdf | |
| TL072QDREP | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL072QDREP.pdf | |
| TC7WH123FU(TE12L) | Monostable Multivibrator 10.3ns SM8 | TC7WH123FU(TE12L).pdf | |
| 93LC46BT-E/OT | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ SOT23-6 | 93LC46BT-E/OT.pdf | |
| R1LV0408DSA-7LI#S0 | IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP | R1LV0408DSA-7LI#S0.pdf |