| Manufacturer Part Number: | PBSS5160K,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.7A SC59 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PBSS5160K,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PBSS5160K,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 700mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 340mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 425mW | |
| Frequency - Transition | 185MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SMT3 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PBSS5160K,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PBSS5160K,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PBSS5160K,115 is new and unused, you can buy PBSS5160K,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PBSS5160K,115.
| STPS40L45CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS40L45CG-TR.pdf | |
| S3GB | DIODE GP 400V 3A SMB | S3GB.pdf | |
| AZ23B3V6-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.6V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B3V6-E3-08.pdf | |
| MZP4735ARLG | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole Axial | MZP4735ARLG.pdf | |
| FDMJ1032C | MOSFET N/P-CH 20V 3.2A/2.5A SC75 | FDMJ1032C.pdf | |
| STB10N95K5 | MOSFET N-CH 950V 8A D2PAK | STB10N95K5.pdf | |
| SY73551LZG-TR | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SY73551LZG-TR.pdf | |
| 20-101-1328 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 3000 22.1MHz 128KB 256KB (Internal), 1MB (External) | 20-101-1328.pdf | |
| USB1T1103MHX | 1/1 Transceiver Half USB 2.0 16-MHBCC (3x3) | USB1T1103MHX.pdf | |
| AD746JRZ-REEL7 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD746JRZ-REEL7.pdf | |
| CD74AC161M | IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16-SOIC | CD74AC161M.pdf | |
| 74AUP1G08GS,132 | AND Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT1202 (1x1) | 74AUP1G08GS,132.pdf | |
| SMA6862MZ LF2452 | Motor Driver Power MOSFET Parallel 24-SIP LF2452 | SMA6862MZ LF2452.pdf | |
| MAX6861UK25+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6861UK25+T.pdf | |
| S-1142B27I-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 200mA 6-HSOP | S-1142B27I-E6T1U.pdf |