| Manufacturer Part Number: | PBSS5160V,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.9A SOT666 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PBSS5160V,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PBSS5160V,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 900mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 330mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 220MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 | |
| Supplier Device Package | SOT-666 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PBSS5160V,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PBSS5160V,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PBSS5160V,115 is new and unused, you can buy PBSS5160V,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PBSS5160V,115.
| FPN560A_D27Z | TRANS NPN 60V 3A TO-226 | FPN560A_D27Z.pdf | |
| 8N4SV75FC-0125CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0125CDI.pdf | |
| CAT5128TBI-10GT3 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (UP, DN) Interface SOT-23-8 | CAT5128TBI-10GT3.pdf | |
| TLV3404IPWRG4 | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain 14-TSSOP | TLV3404IPWRG4.pdf | |
| 93C46B/P | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP | 93C46B/P.pdf | |
| 70V08S25PF | IC SRAM 512KBIT 25NS 100TQFP | 70V08S25PF.pdf | |
| ISL6594ACR-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN | ISL6594ACR-T.pdf | |
| IRSF3021 | IC DRIVER LO SIDE 50V 3A TO220AB | IRSF3021.pdf | |
| MAX1621EEE+T | LCD Display PMIC 16-QSOP | MAX1621EEE+T.pdf | |
| S-80122ANPF-JCHTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80122ANPF-JCHTFU.pdf | |
| TC1270RERCTR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143 | TC1270RERCTR.pdf | |
| LM2832ZSDX | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 6-WDFN Exposed Pad | LM2832ZSDX.pdf |