| Manufacturer Part Number: | PIC12C508A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) EPROM, UV 8-CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC12C508A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC12C508A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 12C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 4MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 5 | |
| Program Memory Size | 768B (512 x 12) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 8-CDIP | |
| Standard Package | 56 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC12C508A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC12C508A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC12C508A/JW is new and unused, you can buy PIC12C508A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC12C508A/JW.
| FQD5P10TM | MOSFET P-CH 100V 3.6A DPAK | FQD5P10TM.pdf | |
| 8N3DV85EC-0068CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz, 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0068CDI8.pdf | |
| EP4CE15E22C7 | IC FPGA 81 I/O 144EQFP | EP4CE15E22C7.pdf | |
| ATSAMA5D22A-CNR | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D2 Microcontroller IC 32-Bit 500MHz External Program Memory 196-TFBGA (11x11) | ATSAMA5D22A-CNR.pdf | |
| PIC18C601T-I/PT | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless 64-TQFP (10x10) | PIC18C601T-I/PT.pdf | |
| TLV2474CDRG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2474CDRG4.pdf | |
| CD74HC14MG4 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | CD74HC14MG4.pdf | |
| UC2854DWTRG4 | PFC IC Average Current 200kHz 16-SOIC | UC2854DWTRG4.pdf | |
| LT3697IMSE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 2.5A 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3697IMSE#PBF.pdf | |
| S-1701E5042-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701E5042-U5T1G.pdf |