| Manufacturer Part Number: | PIC16C54A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) EPROM, UV 18-CERDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C54A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C54A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 768B (512 x 12) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5 V ~ 6.25 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 18-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 18-CERDIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C54A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C54A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C54A/JW is new and unused, you can buy PIC16C54A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C54A/JW.
| VT3045C-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 | VT3045C-M3/4W.pdf | |
| BYT30PI-1000 | Diode Standard 1000V (1kV) 30A Through Hole DOP3I | BYT30PI-1000.pdf | |
| BZX584C4V7-V-G-08 | Zener Diode 4.7V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZX584C4V7-V-G-08.pdf | |
| MG1275W-XBN2MM | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200V 105A 348W Chassis Mount Module | MG1275W-XBN2MM.pdf | |
| CDCR83ADBQR | IC DIRECT RAMBUS CLK GEN 24-QSOP | CDCR83ADBQR.pdf | |
| PIC16LF18877-I/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16LF18877-I/PT.pdf | |
| ST72F361K7T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH | ST72F361K7T6.pdf | |
| TSV914IYPT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | TSV914IYPT.pdf | |
| TLC27L9CNS | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | TLC27L9CNS.pdf | |
| 74HC165BQ,115 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-DHVQFN | 74HC165BQ,115.pdf | |
| CY14B101K-SP45XCT | IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP | CY14B101K-SP45XCT.pdf | |
| LTC3900MPS8#TRPBF | IC DRIVER RECT SYNC CONV 8SOIC | LTC3900MPS8#TRPBF.pdf | |
| BD5350G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD5350G-TR.pdf | |
| MAX6722AUTRFD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6722AUTRFD3+T.pdf | |
| S-1313C13-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 175mA HSNT-4-A | S-1313C13-A4T1U3.pdf |