| Manufacturer Part Number: | PIC16C622A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) EPROM, UV 18-CERDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C622A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C622A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT | |
| Number of I/O | 13 | |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 18-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 18-CERDIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C622A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C622A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C622A/JW is new and unused, you can buy PIC16C622A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C622A/JW.
| DZ23C43-7 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 43V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C43-7.pdf | |
| CZRB5339B-HF | Zener Diode 5.6V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5339B-HF.pdf | |
| PZU18B2L,315 | Zener Diode 18V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | PZU18B2L,315.pdf | |
| 8N3Q001EG-0013CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 672.1627MHz, 696.4217MHz, 715.5389MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0013CDI8.pdf | |
| STM32F417IGH6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F4 Microcontroller IC 32-Bit 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-UFBGA (10x10) | STM32F417IGH6.pdf | |
| MCF52212AE50 | Coldfire V2 MCF5221x Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MCF52212AE50.pdf | |
| MCIMX6QP6AVT8AA | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6QP 4 Core, 32-Bit 852MHZ 624-FCBGA (21x21) | MCIMX6QP6AVT8AA.pdf | |
| ISL32498EIBZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ISL32498EIBZ.pdf | |
| ISD15C00FYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 64 Min SPI 48-LQFP (7x7) | ISD15C00FYI.pdf | |
| TDA7053A/N2,112 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-DIP | TDA7053A/N2,112.pdf | |
| MAX98356EWL+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-WLP | MAX98356EWL+T.pdf | |
| 74LVQ02SJ | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOP | 74LVQ02SJ.pdf | |
| CY7C1049BNL-17VC | IC SRAM 4MBIT 17NS 36SOJ | CY7C1049BNL-17VC.pdf | |
| MIC38C44YN | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 8-DIP | MIC38C44YN.pdf | |
| ADE5569ASTZF62-RL | IC METER/8052/RTC/LCD DRV 64LQFP | ADE5569ASTZF62-RL.pdf |