| Manufacturer Part Number: | PIC16C62A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) EPROM, UV 28-CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C62A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C62A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 22 | |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 28-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 28-CDIP | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C62A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C62A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C62A/JW is new and unused, you can buy PIC16C62A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C62A/JW.
| 220CMQ030 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 110A Chassis Mount PRM4 | 220CMQ030.pdf | |
| BAS1602WH6327XTSA1 | Diode Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount PG-SCD80-2 | BAS1602WH6327XTSA1.pdf | |
| 1PMT5923CE3/TR7 | Zener Diode 8.2V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5923CE3/TR7.pdf | |
| CDLL973A | Zener Diode 33V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL973A.pdf | |
| CDLL3036A | Zener Diode 47V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL3036A.pdf | |
| M505044 | SCR Module 1000V 50A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | M505044.pdf | |
| JANTX2N3498L | TRANS NPN 100V 0.5A TO5 | JANTX2N3498L.pdf | |
| IRFW540ATM | MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK | IRFW540ATM.pdf | |
| 8N3Q001KG-0104CDI | Clock Oscillator IC 425MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0104CDI.pdf | |
| AGLP125V5-CS289 | IC FPGA 212 I/O 289CSP | AGLP125V5-CS289.pdf | |
| C8051F988-C-GMR | CIP-51 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F988-C-GMR.pdf | |
| CY8C3666LTI-050T | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3666LTI-050T.pdf | |
| MC908GR48AMFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 48KB (48K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GR48AMFJE.pdf | |
| 8100613EA | IC SW ANLG CMOS DPST | 8100613EA.pdf | |
| Z16C3010VEC00TR | Controller Interface 68-PLCC | Z16C3010VEC00TR.pdf |