| Manufacturer Part Number: | PIC16C63A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) EPROM, UV 28-CDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C63A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C63A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 22 | |
| Program Memory Size | 7KB (4K x 14) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 192 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 28-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 28-CDIP | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C63A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C63A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C63A/JW is new and unused, you can buy PIC16C63A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C63A/JW.
| 2EZ91D10/TR12 | Zener Diode 91V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ91D10/TR12.pdf | |
| 2N3960UB | TRANS NPN 12V UB | 2N3960UB.pdf | |
| RN1101ACT(TPL3) | TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 | RN1101ACT(TPL3).pdf | |
| E1467DE2-DIT | IC CLOCK 32KHZ W/ALARM 8-PIN | E1467DE2-DIT.pdf | |
| ATSAMD11D14A-UUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM D11D Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-WLCSP | ATSAMD11D14A-UUT.pdf | |
| T89C51CC02CA-RATIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-VQFP (7x7) | T89C51CC02CA-RATIM.pdf | |
| ISL8489EIB-T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOICN | ISL8489EIB-T.pdf | |
| DS90CF384AQMTX/NOPB | Interface 56-TSSOP | DS90CF384AQMTX/NOPB.pdf | |
| LT6700HVHS6-1#TRMPBF | Comparator General Purpose Open Collector TSOT-23-6 | LT6700HVHS6-1#TRMPBF.pdf | |
| 70V25S15J | IC SRAM 128KBIT 15NS 84PLCC | 70V25S15J.pdf | |
| CY7C106D-10VXIT | IC SRAM 1MBIT 10NS 28SOJ | CY7C106D-10VXIT.pdf | |
| TPS2069CDGN | IC PWR SW USB 1.5A 1CH 8MSOP | TPS2069CDGN.pdf | |
| XC6108C20DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C20DGR-G.pdf | |
| UC382TDTR-ADJ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 1.2V, 1.2 V ~ 6 V 3A DDPAK/TO-263-5 | UC382TDTR-ADJ.pdf |