| Manufacturer Part Number: | PLVA656A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 250mW ±4% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PLVA656A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PLVA656A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 SOT23 Package Assembly Material Update 11/Sep/2014 Copper Bond Wire 08/Nov/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | Low Voltage Avalanche Regulator Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PLVA656A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PLVA656A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PLVA656A,215 is new and unused, you can buy PLVA656A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PLVA656A,215.
| MMBZ5233BS-7 | Zener Diode Array 2 Independent 6V 200mW ±5% SOT-363 | MMBZ5233BS-7.pdf | |
| X0202DA 1BA2 | SCR 400V 1.25A Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | X0202DA 1BA2.pdf | |
| QSZ3TR | TRANS NPN/PNP 12V 3A 5TSMT | QSZ3TR.pdf | |
| MCP4728A1-E/UN | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | MCP4728A1-E/UN.pdf | |
| ISPLSI 5512VE-80LB388I | IC CPLD 512MC 12NS 388BGA | ISPLSI 5512VE-80LB388I.pdf | |
| XC6VLX240T-2FFG1759I | IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA | XC6VLX240T-2FFG1759I.pdf | |
| EP2C8Q208C8 | IC FPGA 138 I/O 208QFP | EP2C8Q208C8.pdf | |
| AT89LP52-20JU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89LP52-20JU.pdf | |
| PIC16LC923-04I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC16LC923-04I/L.pdf | |
| MB89697BPFM-G-242-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-242-BND.pdf | |
| MC908JL3CPE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-PDIP | MC908JL3CPE.pdf | |
| SY100EPT28LKI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-MSOP | SY100EPT28LKI-TR.pdf | |
| CY14B256L-SP35XI | IC NVSRAM 256KBIT 35NS 48SSOP | CY14B256L-SP35XI.pdf | |
| S-80840CNNB-B8ZT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80840CNNB-B8ZT2G.pdf | |
| XC6122A248MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A248MG-G.pdf |