| Manufacturer Part Number: | PMBT2222A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PMBT2222A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PMBT2222A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Leadframe Suppliers SOT23 31/Aug/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PMBT2222A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PMBT2222A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PMBT2222A,235 is new and unused, you can buy PMBT2222A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PMBT2222A,235.
| R9G00612XX | Diode Standard 600V 1200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G00612XX.pdf | |
| 1N5364AE3/TR12 | Zener Diode 33V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5364AE3/TR12.pdf | |
| BLF8G22LS-140U | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.11GHz 18.5dB 33W SOT502B | BLF8G22LS-140U.pdf | |
| IXFP14N60P | MOSFET N-CH 600V 14A TO-220 | IXFP14N60P.pdf | |
| 8N4SV75KC-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0085CDI8.pdf | |
| 8N4Q001KG-0007CDI8 | Clock Oscillator IC 622.08MHz, 666.5143MHz, 669.3266MHz, 672.1627MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0007CDI8.pdf | |
| LMC6036IMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMC6036IMX.pdf | |
| MAX4169ESD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | MAX4169ESD.pdf | |
| 74ALVT16245DGG,112 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVT16245DGG,112.pdf | |
| 72V3670L7-5PFGI8 | IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP | 72V3670L7-5PFGI8.pdf | |
| SN74S37DRG4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74S37DRG4.pdf | |
| RT8510GQW | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 40mA 16-WQFN (3x3) | RT8510GQW.pdf | |
| SP690AEP-L | Supervisor 1 Channel 8-PDIP | SP690AEP-L.pdf | |
| XC6109C47ANR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SSOT-24 | XC6109C47ANR-G.pdf | |
| AN78L04ME1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 100mA 3-HSIP | AN78L04ME1.pdf |