| Manufacturer Part Number: | PMBT2907A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 45010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PMBT2907A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PMBT2907A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 Copper Wire Assembly 01/Oct/2013 Die Pitch Size Change 08/Sep/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PMBT2907A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PMBT2907A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PMBT2907A,215 is new and unused, you can buy PMBT2907A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PMBT2907A,215.
| MM3Z3V3ST1G | Zener Diode 3.3V 200mW ±3% Surface Mount SOD-323 | MM3Z3V3ST1G.pdf | |
| GDZ3V6B-HE3-18 | Zener Diode 3.6V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ3V6B-HE3-18.pdf | |
| APTGF50A120TG | IGBT Module NPT Half Bridge 1200V 75A 312W Chassis Mount SP4 | APTGF50A120TG.pdf | |
| NGTG40N120FL2WG | IGBT Trench Field Stop 1200V 80A 535W Through Hole TO-247-3 | NGTG40N120FL2WG.pdf | |
| 8N4DV85BC-0003CDI | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0003CDI.pdf | |
| ADS6245IRGZ25 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS6245IRGZ25.pdf | |
| MCP41050T-E/SN | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP41050T-E/SN.pdf | |
| AD5453YRM | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5453YRM.pdf | |
| PIC16C67T-20/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C67T-20/PQ.pdf | |
| ADM208EARU-REEL7 | 4/4 Transceiver Full RS232 24-TSSOP | ADM208EARU-REEL7.pdf | |
| TAS5342LDDVR | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 44-HTSSOP | TAS5342LDDVR.pdf | |
| LMV854MTX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV854MTX/NOPB.pdf | |
| HCF4010M013TR | Voltage Level Translator Unidirectional 6 Circuit 1 Channel 16-SO | HCF4010M013TR.pdf | |
| BU4811FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BU4811FVE-TR.pdf | |
| XC6124D528ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D528ER-G.pdf |