| Manufacturer Part Number: | PMMT491A,235 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 18193 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PMMT491A,235 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PMMT491A,235 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 500mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PMMT491A,235 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PMMT491A,235 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PMMT491A,235 is new and unused, you can buy PMMT491A,235 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PMMT491A,235.
| BYG21KHM3/TR3 | DIODE AVALANCHE 800V 1.5A | BYG21KHM3/TR3.pdf | |
| FTZ4.3ET148 | Zener Diode Array 2 Pair Common Anode 4.3V 200mW SMD5 | FTZ4.3ET148.pdf | |
| TZMB11-GS08 | Zener Diode 11V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB11-GS08.pdf | |
| 1N4740CPE3/TR12 | Zener Diode 10V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4740CPE3/TR12.pdf | |
| 1N5945AP/TR12 | Zener Diode 68V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5945AP/TR12.pdf | |
| BSC034N03LSGATMA1 | MOSFET N-CH 30V 100A TDSON-8 | BSC034N03LSGATMA1.pdf | |
| 8N4Q001EG-0021CDI | Clock Oscillator IC 164.3555MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0021CDI.pdf | |
| MAX5250AEAP | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | MAX5250AEAP.pdf | |
| MC68HC908JB8JPE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-DIP | MC68HC908JB8JPE.pdf | |
| R5F21193DD#V0 | R8C R8C/1x/19 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 20-SDIP | R5F21193DD#V0.pdf | |
| AS3518-ECTP | Audio Interface 18 b, 20 b I²S 64-CTBGA (7x7) | AS3518-ECTP.pdf | |
| LT1466LCS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1466LCS8#TRPBF.pdf | |
| AMP04FS | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | AMP04FS.pdf | |
| MC74VHC240DTR2G | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74VHC240DTR2G.pdf | |
| GTL2002DP/DG,118 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-TSSOP | GTL2002DP/DG,118.pdf |