| Manufacturer Part Number: | PMMT591A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 40V 1A SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PMMT591A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PMMT591A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | NXP - I²C Interface | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 SOT23 Package Assembly Material Update 11/Sep/2014 Copper Bond Wire 08/Nov/2014 Process Chg 18/Feb/2016 Release of 8 inch wafer 22/May/2016 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 300 @ 100mA, 5V | |
| Power - Max | 250mW | |
| Frequency - Transition | 150MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PMMT591A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PMMT591A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PMMT591A,215 is new and unused, you can buy PMMT591A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PMMT591A,215.
| JANTXV1N4469CUS | Zener Diode 15V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JANTXV1N4469CUS.pdf | |
| IRG4IBC30FDPBF | IGBT 600V 20.3A 45W Through Hole TO-220AB Full-Pak | IRG4IBC30FDPBF.pdf | |
| ICS853S314AFILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2.7GHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | ICS853S314AFILFT.pdf | |
| 8N4DV85EC-0053CDI8 | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0053CDI8.pdf | |
| MAX1285BESA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1285BESA.pdf | |
| LTC2637HDE-LMX8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637HDE-LMX8#PBF.pdf | |
| PIC16LF1566T-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-UQFN (4x4) | PIC16LF1566T-I/MV.pdf | |
| PIC24EP64MC204T-I/PT | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC24EP64MC204T-I/PT.pdf | |
| MB89635PF-GT-1377-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-1377-BND.pdf | |
| LM4865MM | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Mono Headphones Class AB 8-VSSOP | LM4865MM.pdf | |
| PC28F512P30TFB TR | IC FLASH 512MBIT 100NS TBGA | PC28F512P30TFB TR.pdf | |
| M25P32-VMW3TGB TR | IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8SO | M25P32-VMW3TGB TR.pdf | |
| LB1973M-TLM-E | Bipolar Motor Driver Bipolar Parallel MFP10S | LB1973M-TLM-E.pdf | |
| NCV304LSQ30T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | NCV304LSQ30T1G.pdf |