| Manufacturer Part Number: | PN2222A,116 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2222A,116 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2222A,116 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2222A,116 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2222A,116 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PN2222A,116 is new and unused, you can buy PN2222A,116 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2222A,116.
| DA221TL | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 20V 100mA Surface Mount SC-75, SOT-416 | DA221TL.pdf | |
| BY253GP-E3/54 | DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD | BY253GP-E3/54.pdf | |
| L2X3 | TRIAC SENS GATE 200V 0.8A DO214 | L2X3.pdf | |
| BSR56,215 | JFET N-Channel 40V 50mA @ 15V 250mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BSR56,215.pdf | |
| 8N4SV75AC-0173CDI8 | VCXO IC 156.2523MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0173CDI8.pdf | |
| CY8C28643-24LTXIT | M8C PSOC®1 CY8C28xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C28643-24LTXIT.pdf | |
| OPA727AIDGKR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA727AIDGKR.pdf | |
| IDTSXVX-51BHG | IC IMAGE ENHANCE PROC 580TEP580 | IDTSXVX-51BHG.pdf | |
| IR3E3126 | GSIC FOR LQ030B7DD01 TFT DISPLAY | IR3E3126.pdf | |
| 74ABT162244CMTD | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ABT162244CMTD.pdf | |
| SN74HC174PWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | SN74HC174PWR.pdf | |
| CY74FCT574TQCT | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP | CY74FCT574TQCT.pdf | |
| MAX8588ETM+T | Processor PMIC 48-TQFN-EP (6x6) | MAX8588ETM+T.pdf | |
| LP2985ITL-3.3/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 5-DSBGA | LP2985ITL-3.3/NOPB.pdf |