| Manufacturer Part Number: | PN2222A,126 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2222A,126 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2222A,126 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2222A,126 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2222A,126 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PN2222A,126 is new and unused, you can buy PN2222A,126 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2222A,126.
| MURT20005R | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 50V 200A (DC) Chassis Mount Three Tower | MURT20005R.pdf | |
| 1N483 | DIODE RECT STD RECOVERY | 1N483.pdf | |
| JANTX1N3911R | Diode Standard 200V 50A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | JANTX1N3911R.pdf | |
| BZX84-A16,215 | Zener Diode 16V 250mW ±1% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-A16,215.pdf | |
| BZT55B47-GS08 | Zener Diode 47V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | BZT55B47-GS08.pdf | |
| JANTXV1N4565AUR-1 | Zener Diode 6.4V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4565AUR-1.pdf | |
| XN0111000L | TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 | XN0111000L.pdf | |
| MJF15030 | TRANS NPN 150V 8A TO220FP | MJF15030.pdf | |
| 2PC4617S,115 | TRANS NPN 50V 0.15A SC-75 | 2PC4617S,115.pdf | |
| PDTB123TT,215 | TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB | PDTB123TT,215.pdf | |
| IRFL4310PBF | MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT223 | IRFL4310PBF.pdf | |
| BSC034N06NSATMA1 | MOSFET N-CH 60V 100A 8TDSON | BSC034N06NSATMA1.pdf | |
| FGH60N60UFDTU | IGBT Field Stop 600V 120A 298W Through Hole TO-247 | FGH60N60UFDTU.pdf | |
| DS1086U-266+ | IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP | DS1086U-266+.pdf | |
| LCMXO2-4000HE-6FTG256I | IC FPGA 206 I/O 256FTBGA | LCMXO2-4000HE-6FTG256I.pdf |