| Manufacturer Part Number: | PN2369A,126 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2369A,126 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2369A,126 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 350mV | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 500MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2369A,126 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2369A,126 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PN2369A,126 is new and unused, you can buy PN2369A,126 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2369A,126.
| VS-70HF40 | DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB | VS-70HF40.pdf | |
| SE15FGHM3/I | DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO219AB | SE15FGHM3/I.pdf | |
| SMBG4752AE3/TR13 | Zener Diode 33V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4752AE3/TR13.pdf | |
| MRF8P9210NR3 | RF Mosfet N-Channel 28V 750mA 960MHz 16.8dB 63W NI-780-4 | MRF8P9210NR3.pdf | |
| IRLI640GPBF | MOSFET N-CH 200V 9.9A TO220FP | IRLI640GPBF.pdf | |
| LAMXO256E-3TN100E | IC CPLD 128MC 4.9NS 100TQFP | LAMXO256E-3TN100E.pdf | |
| M1A3P400-1FGG484 | IC FPGA 194 I/O 484FBGA | M1A3P400-1FGG484.pdf | |
| PIC16C433/JW | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) EPROM, UV 18-CERDIP | PIC16C433/JW.pdf | |
| BU2092F-E2 | 12/0 Driver 18-SOP | BU2092F-E2.pdf | |
| BD7542SF-E2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOP | BD7542SF-E2.pdf | |
| 7204L15SOGI | IC FIFO 4KX9 15NS 28SOIC | 7204L15SOGI.pdf | |
| LTC3862EGN#TRPBF | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 24-SSOP | LTC3862EGN#TRPBF.pdf | |
| S-1335L19-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 150mA SOT-23-5 | S-1335L19-M5T1U3.pdf |