| Manufacturer Part Number: | PN2369A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10149 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2369A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2369A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 10mA, 100mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 400nA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 1V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 500MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2369A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2369A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of PN2369A is new and unused, you can buy PN2369A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2369A.
| R7003603XXUA | Diode Standard 3600V (3.6kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-200AA, R62 | R7003603XXUA.pdf | |
| BLF8G10L-160,118 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.1A 920MHz ~ 960MHz 19.7dB 35W LDMOST | BLF8G10L-160,118.pdf | |
| FDU8896 | MOSFET N-CH 30V 94A I-PAK | FDU8896.pdf | |
| 8N3QV01FG-1046CDI8 | VCXO IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1046CDI8.pdf | |
| Z16F2811AL20EG | ZNEO Encore!® ZNEO Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH | Z16F2811AL20EG.pdf | |
| TS3L500RHUR | IC ETHERNET SWITCH 16X8 56WQFN | TS3L500RHUR.pdf | |
| 89HPES24N3AZGBXG | Switch Interfacing Interface 420-SBGA (27x27) | 89HPES24N3AZGBXG.pdf | |
| HEF4011UBP,652 | NAND Gate IC 4 Channel 14-DIP | HEF4011UBP,652.pdf | |
| ASL1003LTKJ | IC LED DRIVER AUTO 8HVSON | ASL1003LTKJ.pdf | |
| XC6121A617MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A617MR-G.pdf | |
| XC6124A642ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A642ER-G.pdf | |
| LT1121CST-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-223-3 | LT1121CST-5#PBF.pdf | |
| LP2950CDT-3.0RK | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA DPAK-3 | LP2950CDT-3.0RK.pdf |