| Manufacturer Part Number: | PN2907A,126 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2907A,126 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2907A,126 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 500mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2907A,126 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2907A,126 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PN2907A,126 is new and unused, you can buy PN2907A,126 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2907A,126.
| GP10-4007E-M3/54 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | GP10-4007E-M3/54.pdf | |
| MMDT5551-7-F | TRANS 2NPN 160V 0.2A SOT363 | MMDT5551-7-F.pdf | |
| 2305B-1DCG8 | IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC | 2305B-1DCG8.pdf | |
| DS1100LZ-500+T | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 500ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1100LZ-500+T.pdf | |
| AD7390AN | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | AD7390AN.pdf | |
| EP1C3T100I7 | IC FPGA 65 I/O 100TQFP | EP1C3T100I7.pdf | |
| MB90387SPMT-GS-145E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GS-145E1.pdf | |
| CY7C68003-24LQXI | 1/1 Transceiver Full USB 2.0 24-QFN (4x4) | CY7C68003-24LQXI.pdf | |
| MC74ACT240DW | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | MC74ACT240DW.pdf | |
| 74LVT10D,118 | NAND Gate IC 3 Channel 14-SO | 74LVT10D,118.pdf | |
| 74ALVC164245DGG,11 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TSSOP | 74ALVC164245DGG,11.pdf | |
| MT28F128J3BS-12 MET TR | IC FLASH 128MBIT 120NS 64FBGA | MT28F128J3BS-12 MET TR.pdf | |
| XC6121D632MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D632MR-G.pdf | |
| LTC2911CDDB-2#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2911CDDB-2#TRMPBF.pdf | |
| AZ431BN-ATRE1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.8% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AZ431BN-ATRE1.pdf |