| Manufacturer Part Number: | PN2907A |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 17348 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN2907A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN2907A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 625mW | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN2907A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN2907A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of PN2907A is new and unused, you can buy PN2907A Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN2907A.
| SURHB8840CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 400V 4A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SURHB8840CTT4G.pdf | |
| HSMP-3880-TR1G | RF Diode PIN - Single 100V 1A 250mW SOT-23-3 | HSMP-3880-TR1G.pdf | |
| MMSZ5236B-E3-18 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5236B-E3-18.pdf | |
| CLL5237B BK | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 | CLL5237B BK.pdf | |
| UPA2812T1L-E2-AT | MOSFET P-CH 30V 30A 8HVSON | UPA2812T1L-E2-AT.pdf | |
| STGD10NC60KDT4 | IGBT 600V 20A 62W Surface Mount D-Pak | STGD10NC60KDT4.pdf | |
| 84320AY-01LNT | IC SYNTHESIZER 780MHZ 32-LQFP | 84320AY-01LNT.pdf | |
| MAX156BENG | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 24-PDIP | MAX156BENG.pdf | |
| Z8F0423HJ005SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SSOP | Z8F0423HJ005SG2156.pdf | |
| EFM32LG995F256-BGA120T | ARM® Cortex®-M3 Leopard Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EFM32LG995F256-BGA120T.pdf | |
| TSH151ID | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | TSH151ID.pdf | |
| IDT71124S12Y8 | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | IDT71124S12Y8.pdf | |
| TDA3681ATH/N1C,512 | Ignition Buffer, Regulator PMIC 20-HSOP | TDA3681ATH/N1C,512.pdf | |
| TC105333ECTTR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | TC105333ECTTR.pdf |