| Manufacturer Part Number: | PN4117A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - JFETs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | JFET N-Channel 40V 30µA @ 10V 350mW Through Hole TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PN4117A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PN4117A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - JFETs | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | N-Channel | |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 40V | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - | |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 30µA @ 10V | |
| Current Drain (Id) - Max | - | |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 600mV @ 1nA | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3pF @ 10V | |
| Resistance - RDS(On) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | |
| Supplier Device Package | TO-92-3 | |
| Power - Max | 350mW | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PN4117A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PN4117A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of PN4117A is new and unused, you can buy PN4117A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PN4117A.
| 1N4001G | DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 | 1N4001G.pdf | |
| PMEG050V150EPDZ | DIODE SCHOTTKY 50V 15A CFP15 | PMEG050V150EPDZ.pdf | |
| S3JHE3/57T | Diode Standard 600V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | S3JHE3/57T.pdf | |
| JAN1N2979B | Zener Diode 15V 10W ±5% Stud Mount DO-213AA (DO-4) | JAN1N2979B.pdf | |
| MJF44H11 | TRANS NPN 80V 10A TO220FP | MJF44H11.pdf | |
| LTC2236IUH#TRPBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2236IUH#TRPBF.pdf | |
| ADBF531WBSTZ406 | BLACKFIN 400MHZ PROCESSOR | ADBF531WBSTZ406.pdf | |
| 5CSEBA2U19C7SN | Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SE FPGA - 25K Logic Elements 64KB 800MHz 484-UBGA (19x19) | 5CSEBA2U19C7SN.pdf | |
| XE3005I064TRLF | Audio Interface 16 b Serial 20-UCSP® (5x4) | XE3005I064TRLF.pdf | |
| DS91M047TMAX | 4/0 Driver LVDS, Multipoint | DS91M047TMAX.pdf | |
| PI74AVC+16244AE | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | PI74AVC+16244AE.pdf | |
| S25FL128P0XNFI013 | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON | S25FL128P0XNFI013.pdf | |
| SST49LF008A-33-4C-NHE-T | IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32PLCC | SST49LF008A-33-4C-NHE-T.pdf | |
| MAX5051AUI+ | Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 28-TSSOP-EP | MAX5051AUI+.pdf |