| Manufacturer Part Number: | PS21997-4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Power Driver Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Power Driver Module IGBT 1 Phase Inverter 600V 30A Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PS21997-4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PS21997-4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Bootstrap Circuit Design Manual | |
| Product Training Modules | Version 6 DIPIPM | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Power Driver Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | Intellimod™ | |
| Part Status | Active | |
| Type | IGBT | |
| Configuration | 1 Phase Inverter | |
| Current | 30A | |
| Voltage | 600V | |
| Voltage - Isolation | 1500Vrms | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PS21997-4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PS21997-4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of PS21997-4A is new and unused, you can buy PS21997-4A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PS21997-4A.
| CTS05S30,L3F | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA CST2 | CTS05S30,L3F.pdf | |
| AZ23B6V2-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B6V2-G3-08.pdf | |
| 1N5266B-TP | Zener Diode 68V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5266B-TP.pdf | |
| 2EZ10D10/TR12 | Zener Diode 10V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ10D10/TR12.pdf | |
| NE85618-T1-A | RF Transistor NPN 12V 100mA 6.5GHz 150mW Surface Mount SOT-343 | NE85618-T1-A.pdf | |
| PL500-16SI | IC VCXO 18MHZ 8SOIC | PL500-16SI.pdf | |
| XC4VFX12-10SF363I | IC FPGA 240 I/O 363FCBGA | XC4VFX12-10SF363I.pdf | |
| 89H24NT6AG2ZCHLI | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H24NT6AG2ZCHLI.pdf | |
| LMP8358MT/NOPB | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMP8358MT/NOPB.pdf | |
| AD844JRZ-16-REEL | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | AD844JRZ-16-REEL.pdf | |
| S-80142BLPF-JE3TFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80142BLPF-JE3TFG.pdf | |
| LTC1530CS8-2.5#TRPBF | - Controller, Intel Pentium® II, AMD-K6®-2 Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOIC | LTC1530CS8-2.5#TRPBF.pdf |