| Manufacturer Part Number: | PSMN020-150W,127 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 73A SOT429 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PSMN020-150W,127 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PSMN020-150W,127 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Jun/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 73A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 20 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 227nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 9537pF @ 25V | |
| Power - Max | 300W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247-3 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PSMN020-150W,127 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PSMN020-150W,127 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PSMN020-150W,127 is new and unused, you can buy PSMN020-150W,127 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PSMN020-150W,127.
| JANTX1N647-1 | Diode Standard 400V 400mA Through Hole DO-35 | JANTX1N647-1.pdf | |
| 1N4731CPE3/TR12 | Zener Diode 4.3V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4731CPE3/TR12.pdf | |
| PTFA212401E V4 | RF Mosfet LDMOS 30V 1.6A 2.14GHz 15.8dB 50W H-36260-2 | PTFA212401E V4.pdf | |
| SI7392DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 9A PPAK SO-8 | SI7392DP-T1-GE3.pdf | |
| ISPPAC-CLK5312S-01TN48C | IC CLOCK PROGRAM BUFFER 48TQFP | ISPPAC-CLK5312S-01TN48C.pdf | |
| 8N4QV01EG-0123CDI | VCXO IC 669.326582MHz, 693.482991MHz, 669.326582MHz, 693.482991MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0123CDI.pdf | |
| AT40K10-2AJC | IC FPGA 62 I/O 84PLCC | AT40K10-2AJC.pdf | |
| EP4CE55F23I7 | IC FPGA 324 I/O 484FBGA | EP4CE55F23I7.pdf | |
| TM4C123BH6ZRBI7 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 157-BGA MicroStar Jr (9x9) | TM4C123BH6ZRBI7.pdf | |
| DF71252D50FAV#Z1 | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | DF71252D50FAV#Z1.pdf | |
| 10AS066K4F35I3LG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 660K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FBGA (35x35) | 10AS066K4F35I3LG.pdf | |
| HEF4521BP,652 | IC FREQ DIVIDER 24STG 16DIP | HEF4521BP,652.pdf | |
| BR93L56RFJ-WE2 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOP-J | BR93L56RFJ-WE2.pdf | |
| BQ2060SS-E207TR-EP | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 28-SSOP/QSOP | BQ2060SS-E207TR-EP.pdf |