| Manufacturer Part Number: | PSMN085-150K,518 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 150V 3.5A SOT96-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PSMN085-150K,518 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PSMN085-150K,518 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 85 mOhm @ 3.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 40nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1310pF @ 25V | |
| Power - Max | 3.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PSMN085-150K,518 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PSMN085-150K,518 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PSMN085-150K,518 is new and unused, you can buy PSMN085-150K,518 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PSMN085-150K,518.
| STTH212S | DIODE GEN PURP 1.2KV 2A SMC | STTH212S.pdf | |
| BCP56,115 | TRANS NPN 80V 1A SOT223 | BCP56,115.pdf | |
| 5HP01M-TL-H | MOSFET P-CH 50V 0.07A MCP3 | 5HP01M-TL-H.pdf | |
| PI6LC48S25AZBBIE | IC CLOCK 312.5MHZ 1CIR 56TQFN | PI6LC48S25AZBBIE.pdf | |
| ISL22444WFV20Z | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 20-TSSOP | ISL22444WFV20Z.pdf | |
| XC6VSX315T-2FF1156I | IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA | XC6VSX315T-2FF1156I.pdf | |
| R5F100GEDNA#U0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-HWQFN (7x7) | R5F100GEDNA#U0.pdf | |
| MB90387SPMT-GT-104E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GT-104E1.pdf | |
| 74ALVCH16269DLRG4 | IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56SSOP | 74ALVCH16269DLRG4.pdf | |
| AT49BV001ANT-55TI | IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP | AT49BV001ANT-55TI.pdf | |
| ADM810TAKSZ-REEL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM810TAKSZ-REEL7.pdf | |
| X4045S8-2.7T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X4045S8-2.7T1.pdf | |
| TPS79650DCQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A SOT-223-6 | TPS79650DCQ.pdf | |
| MIC5255-2.85YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA SOT-23-5 | MIC5255-2.85YM5-TR.pdf |