| Manufacturer Part Number: | PSMN165-200K,518 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 2.9A SOT96-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PSMN165-200K,518 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PSMN165-200K,518 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.9A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 165 mOhm @ 2.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 40nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1330pF @ 25V | |
| Power - Max | 3.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PSMN165-200K,518 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PSMN165-200K,518 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PSMN165-200K,518 is new and unused, you can buy PSMN165-200K,518 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PSMN165-200K,518.
| STPS20150CFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | STPS20150CFP.pdf | |
| HSMP-4820-BLKG | RF Diode PIN - Single 50V 1A SOT-23-3 | HSMP-4820-BLKG.pdf | |
| JANTX1N5540B-1 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5540B-1.pdf | |
| SI4408DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 20V 14A 8-SOIC | SI4408DY-T1-GE3.pdf | |
| M4A3-256/192-7FANC | IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA | M4A3-256/192-7FANC.pdf | |
| XC6VHX380T-1FFG1155C | IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA | XC6VHX380T-1FFG1155C.pdf | |
| AFS600-2PQG208I | IC FPGA 95 I/O 208QFP | AFS600-2PQG208I.pdf | |
| MSP430FR5728IRGET | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) FRAM 24-VQFN (4x4) | MSP430FR5728IRGET.pdf | |
| ADM3222ARW-REEL | 2/2 Transceiver Full RS232 18-SOIC W | ADM3222ARW-REEL.pdf | |
| CS61574A-IL1Z | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 28-PLCC | CS61574A-IL1Z.pdf | |
| TPA1517DWPR | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-SO PowerPad | TPA1517DWPR.pdf | |
| LMP2231BMF/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMP2231BMF/NOPB.pdf | |
| XC6123D542MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D542MR-G.pdf | |
| UCC2805NG4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-PDIP | UCC2805NG4.pdf | |
| S-1137B13-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 300mA SOT-23-5 | S-1137B13-M5T1U.pdf |