| Manufacturer Part Number: | PTV10B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV10B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV10B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV10B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV10B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV10B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV10B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV10B-E3/85A.
| VS-12FL80S05 | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-12FL80S05.pdf | |
| SML4754AHE3/5A | Zener Diode 39V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4754AHE3/5A.pdf | |
| 2EZ62D2/TR8 | Zener Diode 62V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ62D2/TR8.pdf | |
| MPSA42,116 | TRANS NPN 300V 0.1A SOT54 | MPSA42,116.pdf | |
| BLL8H0514L-130U | RF Mosfet LDMOS 50V 50mA 1.2GHz ~ 1.4GHz 17dB 130W CDFM2 | BLL8H0514L-130U.pdf | |
| STP23NM50N | MOSFET N-CH 500V 17A TO-220 | STP23NM50N.pdf | |
| LTC1659CMS8#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | LTC1659CMS8#PBF.pdf | |
| U1AFS250-FGG256 | IC FPGA 114 I/O 256FBGA | U1AFS250-FGG256.pdf | |
| PIC16LC782-I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LC782-I/SS.pdf | |
| MPC8347ZUAJDB | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 672-TBGA (35x35) | MPC8347ZUAJDB.pdf | |
| CD4097BPWRE4 | 2 Circuit IC Switch 8:1 240 Ohm 24-TSSOP | CD4097BPWRE4.pdf | |
| MT8962AE1 | Telecom IC PCM CODEC 20-PDIP | MT8962AE1.pdf | |
| INA2126U/2K5 | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 16-SOIC | INA2126U/2K5.pdf | |
| MAX4132EUA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4132EUA.pdf | |
| SN74LVTH373NSR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74LVTH373NSR.pdf |