| Manufacturer Part Number: | PTV10B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV10B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV10B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV10B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV10B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV10B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV10B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV10B-M3/85A.
| SSRD8620CTRG | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 200V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | SSRD8620CTRG.pdf | |
| MDD200-22N1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 2200V (2.2kV) 224A Chassis Mount Y4-M6 | MDD200-22N1.pdf | |
| VS-VSKD320-08 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 800V 320A Chassis Mount MAGN-A-PAK (2) | VS-VSKD320-08.pdf | |
| BZT52B5V6-HE3-18 | Zener Diode 5.6V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B5V6-HE3-18.pdf | |
| PMP4501G,115 | TRANS 2NPN 45V 0.1A 5TSSOP | PMP4501G,115.pdf | |
| CDCD5704PW | IC CLOCK GEN FOR XDR MEM 28TSSOP | CDCD5704PW.pdf | |
| 8N3DV85AC-0072CDI | VCXO IC 622.08MHz, 666.514286MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0072CDI.pdf | |
| AD5622YKSZ-2REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | AD5622YKSZ-2REEL7.pdf | |
| EP4CE75F29C7N | IC FPGA 426 I/O 780FBGA | EP4CE75F29C7N.pdf | |
| XC2S15-5VQG100I | IC FPGA 60 I/O 100VQFP | XC2S15-5VQG100I.pdf | |
| PIC32MX575F256H-80V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX575F256H-80V/PT.pdf | |
| HD64F3644HV | H8/300L H8® H8/300L Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | HD64F3644HV.pdf | |
| TCAN1051HDR | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | TCAN1051HDR.pdf | |
| SN65LVDM1676DGGR | 16/16 Transceiver Half LVDS 64-TSSOP | SN65LVDM1676DGGR.pdf | |
| 74LVC2G06GV,125 | Inverter IC 2 Channel Open Drain 6-TSOP | 74LVC2G06GV,125.pdf |