| Manufacturer Part Number: | PTV11B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11.7V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV11B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV11B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11.7V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV11B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV11B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV11B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV11B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV11B-E3/85A.
| 1N485A | Diode Standard 180V 100mA (DC) Through Hole DO-7 | 1N485A.pdf | |
| 20TQ035STRR | Diode Schottky 35V 20A Surface Mount D2PAK | 20TQ035STRR.pdf | |
| AZ23B8V2-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 8.2V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B8V2-G3-08.pdf | |
| BUK9Y65-100E,115 | MOSFET N-CH 100V LFPAK | BUK9Y65-100E,115.pdf | |
| DAC3484IRKDT | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 88-WQFN (9x9) | DAC3484IRKDT.pdf | |
| MB90562APFM-GS-439E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90560 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90562APFM-GS-439E1.pdf | |
| M30800FCGP#U3 | M16C/80 M16C™ M16C/80 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | M30800FCGP#U3.pdf | |
| STR711FR2H6 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR711FR2H6.pdf | |
| LM3S812-IGZ50-C2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 800 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S812-IGZ50-C2T.pdf | |
| 89H32NT8BG2ZAHLGI8 | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT8BG2ZAHLGI8.pdf | |
| BA4580RF-E2 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOP | BA4580RF-E2.pdf | |
| I74F657D,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | I74F657D,118.pdf | |
| 72V251L10PF | IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 32QFP | 72V251L10PF.pdf | |
| CD4072BME4 | OR Gate IC 2 Channel 14-SOIC | CD4072BME4.pdf | |
| SN74LS253N | Multiplexer 2 x 4:1 16-PDIP | SN74LS253N.pdf |