| Manufacturer Part Number: | PTV12B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV12B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV12B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV12B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV12B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV12B-M3/84A is new and unused, you can buy PTV12B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV12B-M3/84A.
| CZRFR18VB-HF | Zener Diode 18V 200mW ±2% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR18VB-HF.pdf | |
| 3EZ7.5DE3/TR8 | Zener Diode 7.5V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ7.5DE3/TR8.pdf | |
| ZX5T851ASTZ | TRANS NPN 60V 4.5A TO92-3 | ZX5T851ASTZ.pdf | |
| DMP4025LK3-13 | MOSFET P-CH 40V 6.7A TO252 | DMP4025LK3-13.pdf | |
| STD105N10F7AG | MOSFET N-CH 100V 80A DPAK | STD105N10F7AG.pdf | |
| SI7459DP-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 13A PPAK SO-8 | SI7459DP-T1-E3.pdf | |
| 2N5114-E3 | JFET Through Hole TO-206AA (TO-18) | 2N5114-E3.pdf | |
| MCP4262T-502E/MF | Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 10-DFN (3x3) | MCP4262T-502E/MF.pdf | |
| LTC2637CMS-LZ12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2637CMS-LZ12#PBF.pdf | |
| D12312SVF20V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-QFP (14x20) | D12312SVF20V.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9037 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9037.pdf | |
| ALD1712ASAL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ALD1712ASAL.pdf | |
| EL5236ISZ | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | EL5236ISZ.pdf | |
| KA2903D | Comparator Differential 8-SOP | KA2903D.pdf | |
| SN74AUP1G34YFPR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 4-DSBGA (0.8x0.8) | SN74AUP1G34YFPR.pdf |