| Manufacturer Part Number: | PTV12B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12.8V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV12B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV12B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12.8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV12B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV12B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV12B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV12B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV12B-M3/85A.
| UF4007-E3/73 | DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL | UF4007-E3/73.pdf | |
| 1N5372B | Zener Diode 62V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5372B.pdf | |
| 1N5955B G | Zener Diode 180V 1.25W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5955B G.pdf | |
| PTFA260851F V1 | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.68GHz 14dB 85W H-31248-2 | PTFA260851F V1.pdf | |
| AOK30B60D1 | IGBT 600V 60A 208W Through Hole TO-247 | AOK30B60D1.pdf | |
| AD7706BRU | 16 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7706BRU.pdf | |
| EPM3064ATC44-7 | IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP | EPM3064ATC44-7.pdf | |
| PIC24HJ64GP202T-I/SO | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24HJ64GP202T-I/SO.pdf | |
| CY8C3866LTI-030T | 8051 PSOC® 3 CY8C38xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 68-QFN (8x8) | CY8C3866LTI-030T.pdf | |
| MAX4968ACCM+ | 16 Circuit IC Switch 1:1 34 Ohm 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX4968ACCM+.pdf | |
| 1894KI-34LF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 32-QFN (5x5) | 1894KI-34LF.pdf | |
| MC3302DTBR2 | Comparator General Purpose CMOS, Open-Collector, TTL 14-TSSOP | MC3302DTBR2.pdf | |
| TPS2815DRG4 | IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC | TPS2815DRG4.pdf | |
| FPF1204BUCX | IC POWER DIST SLEW CNTRL 4WLCSP | FPF1204BUCX.pdf | |
| TPS74401RGWR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 3A 20-VQFN (5x5) | TPS74401RGWR.pdf |