| Manufacturer Part Number: | PTV15B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV15B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV15B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV15B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV15B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV15B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV15B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV15B-E3/85A.
| BLC9G20LS-240PVZ | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 1.6A 1.81GHz ~ 1.88GHz 18dB 60W SOT1275-3 | BLC9G20LS-240PVZ.pdf | |
| IRLU024PBF | MOSFET N-CH 60V 14A I-PAK | IRLU024PBF.pdf | |
| AO4486 | MOSFET N-CH 100V 4.2A 8SOIC | AO4486.pdf | |
| NBXDBA017LN1TAG | Oscillator, Crystal IC 156.25MHz, 312.5MHz 6-CLCC | NBXDBA017LN1TAG.pdf | |
| A42MX36-PQG208M | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX36-PQG208M.pdf | |
| Z8F0231QH020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F0231QH020EG.pdf | |
| PI74FCT241ATQ | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | PI74FCT241ATQ.pdf | |
| 72V225L15PFI | IC FIFO SYNC 1024X18 15NS 64TQFP | 72V225L15PFI.pdf | |
| QS3VH16212PAG8 | Bus FET Exchange Switch 12 x 2:2 56-TSSOP | QS3VH16212PAG8.pdf | |
| LT1640HCS8#TRPBF | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 8-SOIC | LT1640HCS8#TRPBF.pdf | |
| MAX3263CAG | Laser Driver IC 155Mbps 1 Channel 4.75 V ~ 5.25 V 24-SSOP | MAX3263CAG.pdf | |
| LM2832YSD/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 6-WDFN Exposed Pad | LM2832YSD/NOPB.pdf |