| Manufacturer Part Number: | PTV15B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15.6V 600mW Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV15B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV15B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15.6V | |
| Tolerance | - | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV15B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV15B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV15B-M3/85A is new and unused, you can buy PTV15B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV15B-M3/85A.
| PZU6.8B2L,315 | Zener Diode 6.8V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | PZU6.8B2L,315.pdf | |
| 1N5941BPE3/TR8 | Zener Diode 47V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5941BPE3/TR8.pdf | |
| T5071470B4AQ | SCR 1400V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T5071470B4AQ.pdf | |
| ZXT12P20DXTC | TRANS 2PNP 20V 2.5A 8MSOP | ZXT12P20DXTC.pdf | |
| PTFA212001EV4R0XTMA1 | IC FET RF LDMOS H-36260-2 | PTFA212001EV4R0XTMA1.pdf | |
| FQB44N10TM | MOSFET N-CH 100V 43.5A D2PAK | FQB44N10TM.pdf | |
| NCS2300MUTAG | IC HEADSET DETECTION 6UDFN | NCS2300MUTAG.pdf | |
| 83940AY-02LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 200MHz 32-LQFP | 83940AY-02LFT.pdf | |
| IH5145CPE | 2 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-PDIP | IH5145CPE.pdf | |
| 72831L10PFG | IC FIFO SYNC DUAL 2048X9 64-TQFP | 72831L10PFG.pdf | |
| MT46H128M16LFCK-5 IT:A | IC LPDDR SDRAM 2GBIT 60VBGA | MT46H128M16LFCK-5 IT:A.pdf | |
| MAX6421XS17+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6421XS17+T.pdf | |
| TPS77233DGK | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 8-VSSOP | TPS77233DGK.pdf | |
| TPS75733KTTRG3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 3A DDPAK/TO-263-5 | TPS75733KTTRG3.pdf | |
| BD3500FVM-TR | Linear Regulator Controller IC Positive Fixed 1 Output 8-MSOP | BD3500FVM-TR.pdf |