| Manufacturer Part Number: | PTV16B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 17.3V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV16B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV16B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 17.3V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 12V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV16B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV16B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV16B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV16B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV16B-E3/85A.
| 1N4744E3/TR13 | Zener Diode 15V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4744E3/TR13.pdf | |
| BCX71JT116 | TRANS PNP 45V 0.2A SST3 | BCX71JT116.pdf | |
| PSMN019-100YLX | MOSFET N-CH 100V LFPAK56 | PSMN019-100YLX.pdf | |
| MDI150-12A4 | IGBT Module NPT Single 1200V 180A 760W Chassis Mount Y3-DCB | MDI150-12A4.pdf | |
| AD977CRRL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SOIC W | AD977CRRL.pdf | |
| MAX1062CCUB+T | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX1062CCUB+T.pdf | |
| TMX320DM365AZCE | IC DIGITAL MEDIA SOC 338-NFBGA | TMX320DM365AZCE.pdf | |
| PIC18F46J11-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F46J11-I/ML.pdf | |
| CD74HCT4052EE4 | 2 Circuit IC Switch 4:1 130 Ohm 16-PDIP | CD74HCT4052EE4.pdf | |
| LMH0046MHX/NOPB | Displays Interface 20-HTSSOP | LMH0046MHX/NOPB.pdf | |
| S29GL512P10FFCR20 | IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA | S29GL512P10FFCR20.pdf | |
| MCP39F521-E/MQ | IC PWR MONITOR I2C 1PH 28VQFN | MCP39F521-E/MQ.pdf | |
| STPM33TR | IC ENERGY METER 1PHASE 32QFN | STPM33TR.pdf | |
| XC6123A632ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A632ER-G.pdf | |
| LTC2911IDDB-5#TRMPBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel 8-DFN (3x2) | LTC2911IDDB-5#TRMPBF.pdf |