| Manufacturer Part Number: | PTV18B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV18B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV18B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV18B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV18B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV18B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV18B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV18B-E3/84A.
| BAV170-7-F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 85V 125mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV170-7-F.pdf | |
| IRFZ48STRR | MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK | IRFZ48STRR.pdf | |
| PIC32MX230F256DT-50I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC32MX230F256DT-50I/PT.pdf | |
| TUSB3410IRHBRG4 | IC USB-SRL PORT CONTROLLER 32QFN | TUSB3410IRHBRG4.pdf | |
| MPC8306SCVMADDCA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 369-PBGA (19x19) | MPC8306SCVMADDCA.pdf | |
| MAX4220EEE+ | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QSOP | MAX4220EEE+.pdf | |
| HEF4017BT,653 | IC COUNTER 5STAGE JOHNSON 16SO | HEF4017BT,653.pdf | |
| 74LVC1G00GX,125 | NAND Gate IC 1 Channel 4-DFN-EP (2x2) | 74LVC1G00GX,125.pdf | |
| AZ7042RTR-G1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89 | AZ7042RTR-G1.pdf | |
| MAX16083XR46V+T | IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 | MAX16083XR46V+T.pdf | |
| LTC3886IUKG#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus DC-DC Controller IC 52-QFN (7x8) | LTC3886IUKG#TRPBF.pdf | |
| TPS54314QPWPRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 3A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54314QPWPRQ1.pdf | |
| ISL9000IRFJZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 2.8V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9000IRFJZ.pdf |