| Manufacturer Part Number: | PTV18B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 19.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV18B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV18B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 19.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV18B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV18B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV18B-E3/85A is new and unused, you can buy PTV18B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV18B-E3/85A.
| MUR860 | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC | MUR860.pdf | |
| AOD450 | MOSFET N-CH 200V 3.8A TO252 | AOD450.pdf | |
| 8N4QV01LG-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.35165MHz, 74.25MHz, 74.175824MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0009CDI8.pdf | |
| LTC1276BCSW#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | LTC1276BCSW#TRPBF.pdf | |
| EP3SE80F780I3 | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE80F780I3.pdf | |
| EP3SE260H780C2N | IC FPGA 488 I/O 780HBGA | EP3SE260H780C2N.pdf | |
| CY8C24223A-24PVXI | M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SSOP | CY8C24223A-24PVXI.pdf | |
| ATMEGA8L-8AJ | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7) | ATMEGA8L-8AJ.pdf | |
| LM324AM | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOP | LM324AM.pdf | |
| LT1457S8#PBF | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1457S8#PBF.pdf | |
| I74F657D,112 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | I74F657D,112.pdf | |
| MIC5216-2.5YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA SOT-23-5 | MIC5216-2.5YM5-TR.pdf |