| Manufacturer Part Number: | PTV20B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 21.2V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV20B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV20B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 21.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 15V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV20B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV20B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV20B-E3/84A is new and unused, you can buy PTV20B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV20B-E3/84A.
| FDLL457A | DIODE GEN PURP 70V 200MA LL34 | FDLL457A.pdf | |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5265B-HE3-18.pdf | |
| KSC945YTA | TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 | KSC945YTA.pdf | |
| MAX1241AESA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1241AESA.pdf | |
| MB91F523FHCPMC-GS-F4E1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 448KB (448K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F523FHCPMC-GS-F4E1.pdf | |
| LM3S2739-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2739-EQC50-A2T.pdf | |
| OPA544FKTTTG3 | Power Amplifier 1 Circuit DDPAK/TO-263-5 | OPA544FKTTTG3.pdf | |
| SN74ABT853PWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74ABT853PWE4.pdf | |
| S25FL128SDPBHIC00 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 24BGA | S25FL128SDPBHIC00.pdf | |
| RT9055-JJWSC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V 300mA 6-WLCSP (1.2x0.80) | RT9055-JJWSC.pdf | |
| LP38692MPX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 9 V 1A SOT-223-5 | LP38692MPX-ADJ/NOPB.pdf |